1. Čo je to paralyzér?
Paralyzér je ručné, batériami (môžu byť aj zabudované pre nabíjanie pomocou nabíjačky) poháňané zariadenie, ktoré vydáva elektrický prúd a pri kontakte s telom útočníka tento prúd prechádza do svalového a nervového systému. Nie je to zbraň v pravom zmysle slova, pretože toto zariadenie do nikoho a ničoho nestrieľa. Paralyzér má 2 hroty - diódy, medzi ktorými prúd prebieha. Stlačením spúšte paralyzéra a dotykom hrotu - diód útočníka, prebehne elektrický prúd (aj cez oblečenie) do tela agresora a podľa doby kontaktu sa prejaví výsledok.
Paralyzér je nesmrtiace zariadenie. Aj napriek veľmi vysokému napätiu (niekoľko stotisíc až miliónov voltov) je veľkosť prúdu (angl. amperage) nízka, takže nedochádza k trvalým poškodeniam osoby. Preto je potrebné používať tieto veci v súlade so zákonom a rozumom. Paralyzér je v mnohých krajinách sveta používaný ako najrozšírenejší a najefektívnejší sebaobranný prostriedok. Pracuje veľmi odlišne od tasera, je ešte bezpečnejší, pričom rovnako efektívny.
2. Aký je rozdiel medzi jednotlivými druhmi paralyzérov?
Paralyzéry sú k dispozícií v rôznych veľkostiach a podobách. Vo väčšine prípadov, čím má paralyzér viac voltov, tým je väčší a ťažší (nie je to ale pravidlom - napríklad ZAP Stick 800 000 voltov a iné). Omračujúci obušok alebo palica má tú výhodu, že je možné ich použiť na väčšiu vzdialenosť, a tým si držať útočníka od tela. Väčšina paralyzujúcich obuškov má okolo obvodu ďalšie kontaktné miesta, ktoré, pokiaľ sa útočník pokúsi Vám vytrhnúť obušok z ruky, tak vydávajú elektrický prúd.
3. Je paralyzér na Slovensku legálny?
Áno, paralyzéry sú u nás legálne a kúpiť si ich može každý, kto dovŕšil 18 rokov. Napriek tomu je však nutné mať na pamäti, že sa jedná čisto o sebaobranný prostriedok a užívateľ musí toto zariadenie používať v súlade so zákonom a s rozumom.
4. Je paralyzér smrtiaci?
Samozrejme, že nie! Paralyzéry sú nesmrtiace sebaobranné prostriedky určené k paralyzovaniu agresora na určitú dobu. V USA a po celom svete pomáha denne paralyzér zvládnuť nebezpečné situácie miliónom ľuďom. Pretože má toto zariadenie vysoké napätie (až niekoľko miliónov voltov), má malý počet miliampérov - presne 3 mA (=bezpečný prúd), a tým nie je pre trvalé zdravie človeka nebezpečný.
5. Aké sú účinky paralyzéra?
Paralyzéry sú navrhnuté tak, aby pri kontakte diód (kontaktných miest) s telom útočníka prenikli do nervového systému. Paralyzér tak pošle elektrický prúd do svalov, a to sťažuje agresorovi pohyblivosť a výkon útoku. Súčasne sa prerušia drobné neurologické imlpulzy, ktoré cestujú po celom tele priamym pohybom svalov. To spôsobuje dezorientáciu a stratu rovnováhy nečinného útočníka v pasívnom stave a zmätenie po dobu niekoľkých minút. Neexistuje žiadny významný vplyv na srdce a ďalšie orgány.
Všeobecne platí:
- pol sekundy - spôsobí intenzívnu bolesť a svalovú kontrakciu - odpudenie a vyľakanie útočníka;
- 1 - 2 sekundy - spôsobí intenzívnu bolesť, svalové kŕče a omámený duševný stav - môže položiť agresora na zem;
- 3 a viac sekúnd - spôsobí intenzívnu bolesť, stratu rovnováhy, stratu svalovej kontroly, zmätenosť a dezorientáciu. Zvyčajne pri použití paralyzéra 3 a viac sekúnd spôsobuje útočníkovi pád na zem.
6. Funguje paralyzér na útočníkov pod vplyvom alkoholu, drog atď.?
Áno! Paralyzéry fungujú aj na tých, ktorí sú pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok.
7. Čo pre mňa znamená počet voltov?
Počet voltov je dôležitý, avšak nie je to nutne najdôležitelší faktor ovplyvňujúci efektívnosť paralyzéra. Rovnako dôležité je aj doručenie elektrického prúdu. Paralyzér s nižším napätím, ale lepším doručením prúdu často býva účinnejší než produkty s vyšším napätím horšieho doručenia prúdu. Veľmi veľký rozdiel je medzi kvalitnými značkovými a neznačkovými produktmi. Všetky produkty, ktoré u nás nájdete, patria medzi najkvalitnejšie a najúčinnejšie na svete.
8. Dochádza pri dotyku útočníka ku spätnému výboju?
Nie! Aj v prípade, že Vás útočník chytí alebo sa Vás kdekoľvek dotkne v momente, kedy do neho prúdi elektrický prúd z paralyzéra, nemôžete utrpieť spätný výboj.
9. Pôsobí paralyzér aj cez oblečenie?
Samozrejme! Paralyzéry sú navrhnuté tak, aby boli 100% efektívne aj cez bežné oblečenie a dokonca aj cez kožené veci.
10. Môže byť paralyzér použitý viackrát?
Áno! S novou sadou batérií alebo nabitým akumulátorom môže byť paralyzér použitý mnohokrát. Preto je toto zariadenie vynikajúca voľba aj pre sebaobranu proti viacerým útočníkom.